Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia?

Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia?

23.11.2020 20:06

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie?

Prawidłowo dobrane i rozmieszczone oświetlenie jest kluczowym elementem aranżacji każdego wnętrza. Dowiedz się jakie czynniki wpływają na właściwy dobór oświetlenia oraz jakie są podstawowe rodzaje świateł. Ta wiedza pomoże Ci w wyborze odpowiedniego rodzaju oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia

W kontekście aranżacji wnętrz światła możemy podzielić na 3 główne kategorie:

• Światła główne -zwykle są to lampy sufitowe. Ich zadaniem jest równomierne oświetlanie całego pomieszczenia, lub jednej z jego stref za pomocą światła rozproszonego.

• Światła dekoracyjne -wprowadzają klimat i nastrój do pomieszczeń. Mogą też uwypuklać ciekawe aspekty naszego wnętrza.

• Światła robocze -pomagają w czynnościach wymagających dobrego oświetlenia. Przykładem może być światło przy lustrze w łazience, lub nad blatem w kuchni. Cechują się skupioną, lub punktową wiązką światła.

Jakie korzyści płyną z dobrze dobranego oświetlenia?

Pytanie z pozoru banalne -  oświetlenie służy do wspomagania naszego widzenia w trudnych warunkach. Jest to oczywiście prawda, natomiast należy wspomnieć o kilku innych, równie ważnych funkcjach, które pomogą nam w podjęciu decyzji o zakupie oświetlenia. Do pozostałych funkcji oświetlenia należą:

• Zwiększenie komfortu pracy

Przykładem takiego zastosowania są lampki biurkowe, które zapewniają mocny skupiony promień światła i możliwość regulacji ramienia i klosza, czyli wszystko to, czego wymagają miejsca do nauki i do pracy.

• Poprawa nastroju

Światło wpływa na nasz nastrój i na to jak czujemy sie w danej przestrzeni. Dlatego oprócz natężenia światła i intensywności, ważną kwestią jest barwa i temperatura oświetlenia. We wnętrzach wykorzystujemy światła białe i ciepłe. Biała barwa jest zbliżona do barwy światła dziennego, co czyni ją uniwersalną (salon, biuro, kuchnia, łazienka). Światło ciepłe warto zainstalować w salonie i w sypialni. Ciepła barawa sprzyja relaksowi i pomaga odpocząć.

• Uzyskanie odpowiedniego klimatu

Za przykład weźmy salon i miejsce, w którym umieszczony jest telewizor. Aby stworzyć specyficzny "klimat" i w pełni zrelaksować się przy ulubionym serialu, warto w obrębie ekranu zamontować paski ledowe, które doświetlą urządzenie. Zastosowanie takiego rozwiązania dodatkowo pozwala wyeliminować poczucie całkowitej ciemności poza obrębem urządzenia, gdy patrzymy na ekran w nocy przy wyłączonych światłach. Innymi przykładami zastosowań światła dla uzyskania odpowiedniego klimatu może być umieszczenie ukrytego światła dekoracyjnego pod podwieszanym sufitem, we wnękach, lub przy meblach np. przy barku.

• Wyeksponowanie ważnych elementów naszego wnętrza

Lampy punktowe i reflektory pozwalają na podkreślenie dowolnych sfer i elementów wnętrza np. stołu w jadalni, stolika do kawy.

• Funkcja estetyczna

Punkt obowiązkowy na naszej liście. Należy pamiętać, że lampy, a także pozostałe części instalacji elektrycznej powinny łączyć w sobie walory funkcyjne oraz estetyczne.

Kolekcja arreda

Dla prawdziwych konsererów eleganckiego designu ciekawą propozycją są produkty z kolekcji ARREDA włoskiej marki Gi Gambarelli.

Jeśli jesteś miłośnikiem elegnackich wystrojów wnętrz, sprawdź produkty włoskiej marki Gi Gambarelli. W skład kolekcji wchodzą produkty z kategorii ARREDA SQUARE oraz ARREDA ROUND.

Arreda square oferuje rozwiązanie do eleganckiego montażu w ścianie wewnętrznej.

Kolekcja arreda square

Szkło, drewno i metale łączą się z porcelaną i ramami o nowym, bardziej nowoczesnym kształcie, zaprojektowanym przez GI Gambarelli. Ramy dostępne są w różnych, ekskluzywnych wariantach kolorystyczncyh np. vanillia, wiśnia, mięta, czy klasyczna czerń.

Arreda round to rozwiązanie do eleganckiej instalacji na ścianie wewnętrznej w stylu vintage.

Kolekcja arreda round

Okrągły kształt oraz połączenie drewna i porcelany potwierdza styl vintage GI Gambarelli.

W kolejnej części przedstawimy  konkretne rozwiązania dla poszczególnych typów pomieszczeń, takich jak kuchnia, sypialnia, łazienka, czy salon.

Opublikowano News Przez:
studio image

Pliki Cookie

Więcej szczegółów