Jak dobrać oświetlenie do domu?

Jak dobrać oświetlenie do domu?

02.02.2020 13:37

Oświetlenie to serce domu, stwarza warunki do pracy i odpoczynku, a także kreuje styl wnętrza.  Zarówno niedobór, jak i nadmiar światła negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Oświetlenie do domu należy planować rozsądnie, mając na uwadze wielkość pomieszczeń i różne zapotrzebowanie na światło o danej porze roku czy dnia.

Oglądając produkty w naszym sklepie z lampami, weź pod uwagę, że najczęściej wyróżniamy 3 typy oświetlenia:

  • Główne (ogólne) – równomiernie oświetla przestrzeń z góry
  • Miejscowe (punktowe) – przeznaczone do dodatkowego doświetlenia np. miejsca pracy
  • Dekoracyjne – niebędące ważnym źródłem światła, ale kreujące klimat i charakter pomieszczenia oraz podkreślające elementy ozdobne, np. półki

Oświetlenie projektuje się w zależności od przeznaczenia wnętrza. Nie zawsze jedna lampa wisząca wystarczy do zapewnienia odpowiednich warunków. Zobacz kilka porad, jak dobrać oświetlenie do każdego typu pomieszczenia.

Oświetlenie salonu


W pokoju dziennym tętni życie, dlatego najważniejszą rolę pełni tu oświetlenie górne rozpraszające promienie świetlne. W tym celu zazwyczaj w centralnej części sufitu montuje się lampę wiszącą, która dobrze rozświetla pomieszczenie. W celach dekoracyjnych można zastosować oświetlenie miejscowe (np. świetliki ledowe) pod meblami czy sofą.


Pamiętaj, że wieczorem warto ograniczyć nadmiar sztucznego światła, gdyż organizm człowieka jest tak zaprogramowany, że pod koniec dnia potrzebuje wyciszenia. Do oglądania telewizji, a nawet spokojnej rozmowy z partnerem wystarczy światło o małym natężeniu, czyli wspomniane wcześniej świetliki.

Oświetlenie łazienki

Do łazienki z reguły nie dociera słońce, a mocne oświetlenie jest tu niezbędne. Dlatego warto w tym pomieszczeniu zainstalować kilka źródeł oświetlenia, zarówno główne, jak i miejscowe. Lampa wisząca oświetli całe pomieszczenie, z kolei lampki punktowe doświetlą przestrzeń nad lustrem.


Co ważne, lampy łazienkowe powinny być odporne na działanie wilgoci, dlatego nie zaleca się montowania żyrandoli wykonanych z papieru czy drewna.

Oświetlenie biura/miejsca do pracy


Niedobór światła powoduje senność i apatię, dlatego miejsce pracy powinno być bardzo jasne. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż tzw. oświetlenia mieszanego. Przy suficie powinno się zamontować lampę będącą źródłem światła o silnym natężeniu. Z kolei miejsce robocze (biurko, blat itp.) doświetla się np. dodatkową lampką na biurko.

Oświetlenie do sypialni


Sypialnia jest praktycznie jedynym miejscem w domu, w którym oświetlenie może być subtelniejsze,  przygaszone. Właśnie takie delikatne światło sprzyja odpoczynkowi. Wybierając lampę do sypialni możesz zdecydować się na żyrandol i dodatkowe lampki nocne ustawione przy łóżku. Dobrym rozwiązanie są kinkiety na ścianie lub lampki montowane w suficie podwieszanym będące źródłem światła o niskim natężeniu.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym


W pokoju dziecka oświetlenie powinno dawać wiele możliwości regulowania poziomu natężenia. Gdy dziecko się bawi lub uczy, z lampy musi płynąć mocne światło, sprzyjające wysiłkowi umysłowemu.  Wieczorem, gdy odpoczywa lub zasypia, lampa światło powinno być przygaszone, co działa kojąco i sprzyja wyciszeniu.

Oświetlenie do kuchni


Kuchnia jest jednym z najczęściej uczęszczanych pomieszczeń w domu. Przygotowywanie posiłków powinno odbywać się w jasnym pomieszczeniu, dlatego właśnie tu najbardziej pożądane jest oświetlenie mieszane i wiele źródeł światła płynącego z różnych miejsc. Główna lampa kuchenna musi dawać sporo światła, jednak kluczowe jest oświetlenie miejscowe skierowane na przestrzenie robocze, np. blat lub stół.


Trzy zasady doboru oświetlenia do domu:

  • W miejscu przeznaczonym do odpoczynku najlepiej jakby światło było rozproszone i przygaszone
  • W miejscu przeznaczonym do pracy prowadzimy światło o silnym natężeniu – zachęca do działania
  • Oświetlenie uzupełniające wykorzystujemy do nadawania stylu jak i również optycznego zwiększenia lub pomniejszania przestrzeni.
Opublikowano News Przez:
Administrator

Pliki Cookie

Więcej szczegółów